ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԿՈՏՈՐԱԾՆԵՐ 1894-96, հայերի զանգվածային կոտորածները Արևմտյան Հայաստանում և Օսմանյան կայսրության հայաբնակ վայրերում: Կազմակերպել է սուլթան Աբդուլ Համիդ II-ի կառավարությունը՝ նպատակ ունենալով ճնշել հայ ազգային-ազատագրական շարժումը և վերացնել Հայկական հարցը: 1877-78-ի ռուս-թուրքական պատերազմից հետո Արևմտյան Հայաստանի և հայերի հարցը դադարել է Օսմանյան կայսրության ներքին հարց լինելուց և դարձել եվրոպական տերությունների ուշադրության առարկա, տնտեսական ու քաղաքական նպատակներով օսմանյան կառավարության վրա ճնշում գործադրելու միջոց: Բեռլինի կոնգրեսից (1878) հետո հայերի վիճակը Արևմտյան Հայաստանում և Օսմանյան կայսրության հայաբնակ վայրերում, հակառակ կոնգրեսի որոշման, ավելի է վատթարացել. Օսմանյան կայսրությունը ոչ միայն մտադիր չէր իրականացնել բարենորոգումների ծրագիրը Արևմտյան Հայաստանում, այլև առավել խստացրել է ազգային և տնտեսական ճնշումը, հաճախակի են դարձել հայերի կոտորածները: Հայերի ծանր վիճակի մասին վկայում են ոչ միայն հայերի բողոքներն ու դիմումները, այլև Թուրքիայում գտնվող եվրոպական դիվանագետների հաղորդումները (տե՛ս «Հայերի ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում»): 1880-ական թթ. Թուրքիայի և Արևմտյան Հայաստանի տարբեր վայրերում ուժեղացել են հանցագործությունները հայերի նկատմամբ: Թուրքական կառավարությունը Ռու- սաստանին սահմանամերձ վայրերից բռնի քշում էր հայերին՝ նրանց փոխարեն բնակեցնելով քրդերի: 1894-ին Սասունի ինքնապաշտպանության բարբարոսական ճնշումը (տե՛ս Սասունի ապստամբություն 1894) առաջացրել է համաշխարհային առաջադեմ հասարակայնության բողոքը: Անգլիան, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը մշակել ու 1895-ի մայիսի 11-ին սուլթանի կառավարությանն են հանձնել հայկական բարենորոգումների ծրագիր (տե՛ս «Մայիսյան բարենորոգումներ» 1895), որն առավելապես հետապնդում էր Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու, քան արևմտահայերի վիճակը բարելավելու նպատակ: Ըմբռնելով դա և օգտվելով Թուրքիայի հարցում մեծ տերությունների ունեցած հակասություններից՝ Աբդուլ Համիդ ll-ը շարունակել է հայաջինջ քաղաքականությունը: 1895-ի սեպտեմբերի 18-ին հնչակյաննները Կ. Պոլսի Բաբը Ալի (Բարձր դուռ) հրապարակում կազմակերպել են խաղաղ ցույց՝ «Մայիսյան բարենորոգումները» թուրքական կառավարությանը հարկադրաբար կենսագործել տալու նպատակով: Թուրքական ոստիկանությունը, զորքը և մահակներով զինված թուրք խուժանը հարձակվել են ցուցարարների վրա. այդ օրը Կ. Պոլսում կոտորվել Է 2000 հայ: Կ. Պոլսի ջարդերը ազդանշան Էին գավառներում հայերի զանգվածային կոտորածների. 1895-ի սեպտ. 26-ին` Տրապիզոնում, սեպտ. 30-ին՝ Բաբերդում, հոկտ. 7-ին՝ Դերջանում, հոկտ. 9- ին՝ Երզնկայում, հոկտ. 10-ին՝ Չարսանճագում և Քըղիում, հոկտ. 13-ին՝ Բաղեշում և Գյումուշխանեում, հոկտ. 16-ին՝ Եդեսիայում (Ուրֆա) և Շապին Գարահիսարում, հոկտեմբերի 18-ին՝ Կարինում, հոկտ. 26-ին՝ Խարբերդում, հոկտ. 27-ին՝ Ակնում, նոյեմբերի 1-ին՝ Դիարբեքիրում, նոյեմբերի 3-ին՝ Մարզվանում, նոյեմբ. 12-ին՝ Սեբաստիայում, նոյեմբ. 28-ին՝ Զիլեում և այլուր: 1896-ի օգոստ. 14-ին տեղի ունեցած «Բանկ Օտոմանի» միջադեպը աոիթ դարձավ Կ. Պոլսում հայկական նոր կոտորածների, օգոստոսի 14-16-ին կոտորվեց ավելի քան 10 հզ. հայ: Հայկական կոտորածները իրականացնում էին թուրքական կանոնավոր զորամասերը, «համիդիե» գնդերը, ոստիկանությունը և թուրք ու քուրդ խուժանը՝ վայրագ եղանակներով, որոշակի ծրագրով ու պարբերականությամբ և հանկարծակի հարձակումներով:
Ինքնապաշտպան. մարտերում ծնվել են ժող. հերոսներ Գևորգ Չավուշը, Փարամազը, Հրայրը (Արմենակ Ղազարյան), Աղբյուր Սերոբը, Մուրադը և ուր., որոնք իրենց ջոկատներով կոտորածից փրկել են ամբողջ գյուղեր և գավառներ:
1894-96-ի կոտորածները համաշխարհայնի պատմության մեծագույն ոճրագոր-ծություններից են, ցեղասպանության ակտ, որի հետևանքով կոտորվել է շուրջ 300000 հայ, բռնի մահմեդականացվել 100000-ը, 100000 հայ տարագրվել է տարբեր երկրներ, ամայացել են Արևմտյան Հայաստանի շատ քաղաքներ ու գյուղեր, Օսմանյան կայսրության հայաբնակ վայրեր, սաստկացել է հայ ժողովրդի արևմտյան հատվածի ազգային և տնտեսական ճնշումը:
Եվրոպական տերությունները հայ ժողովրդի ողբերգությունը և Հայկական հարցը, ինչպես միշտ, օգտագործեցին Թուրքիայում իրենց դիրքերն ամրապնդելու նպատակով և ոչինչ չարեցին ցեղասպանությունը կանխելու համար:
Գերմանիան ուժեղացրեց իր ազդեցությունը Թուրքիայում: Անգլիան բարելավեց իր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ՝ եգիպտ. ու այլ հարցեր կարգավորելու համար, իսկ հայերի դիմումին պատասխանեց, թե «անգլիական նավերը չեն կարող բարձրանալ Հայաստանի լեռները»: Պաշտոնական Ռուսաստանը նույնպես քաղաքական նկատառումներով անտարբեր մնաց հայկական ջարդերի հանդեպ: Ֆրանսիան պաշտպանեց Թուրքիայի ամբողջականության պահպանման գաղափարը, իսկ նրա արտաքին գործերի նախարարը թուրքասիրության համար արժանացավ շքանշանի: Միայն ժամանակի առաջադեմ գործիչները՝ ժան ժորես, Վիկտոր Բերար, Անատոլ Ֆրանս, Յոհաննես Լեփսիուս, Հենրի Ֆինիս Բլոս Լինչ և ուր., պաշտպանեցին հայ ժողովրդի իրավունքները՝ դատապարտելով կոտորածները, իրենց կառավա-րություններից պահանջելով կտրուկ միջոցներով դադարեցնել ցեղասպանությունը:
Վարդանյան Հ. Գ, «Արևմտահայերի ազատագրության հարցը և հասարակական-քաղաքական հոսանքները XIX դ. վերջին քառորդում», Ե, 1967:

ARMENIAN MASSACRES IN 1894-96: massacres of Armenians in Western Armenia and in the Armenian populated settlements of the Ottoman Empire. The government of Sultan Abdul Hamid II organized massacres to suppress the Armenian national liberation movement and to eliminate the Armenian question. After the Russian-Turkish war in 1877-78, the question of Western Armenia and the Armenians stopped being the internal question of the Ottoman Empire and became the center of attention of European Empires and the means of suppressing the Ottoman Empire economically and politically. After the Congress of Berlin (1878) the situation of the Armenians in Western Armenia and in the Armenian populated settlements of the Ottoman Empire deteriorated despite the decision of Congress. The Ottoman Empire didn’t intend to realize the project of reforms in Western Armenia and it redoubled the national and economic suppresses. The massacres of Armenians became frequent. Not only the protests and applications of Armenians but also the reports of European diplomats in Turkey testified the heavy condition of Armenians (see “The Armenian Genocide in the Ottoman Empire”).
The Turkish police, troops and the Turkish mob armed with batons attacked the demonstrators. On that day, 2000 Armenians were killed in Constantinople. The massacres of Constantinople were the signal of mass massacres of Armenians in provinces. On September 26 1895, the massacre took place in Trapizon, on September 30 in Baberd, on October 7-in Derjan, on October 9-in Yerznka, on October 10-in Charsanchag and Kghi, on October 13 in Baghesh and Gyumushkhane, on October 16 in Edessa and Shabin- Karahisar, on October 18 in Karin ,on October 26 in Kharberd, on October 27 in Akn on November 1 in Diarbekir, on November 3 in Marzvan, on November 12 in Sebastia, on November 28 in Zile, etc. The capture of the Ottoman Bank of August 14, 1896 caused new massacres in Constantinople. On August 14-16, more than 10.000 Armenians were killed. The Turkish regular forces, “Hamidiye” corps, police and the Turk and Kurd mob periodically carried out the Armenian massacres with a distinct plan and with sudden attacks.
In some places the Armenians organized self-defense battles. On October 1895, Zeytun rebelled (see the rebellions of Zeytun in 1877-78, 1895). On June 1896, when the Turkish regular forces, “Hamidiye” corps and mob attacked Van, Armenians headed by Mkrtich Avetisyan (Terlemezyan) and the others, succeeded in driving them away. As the attack of the new governing forces also was unsuccessful, the Turks bombed and burnt the city. The Armenians applied the interference of the English consulate and decided to stop resistance and to leave their homeland. The Turkish government promised to ensure their safe transition to Persia, but on the road 8-10.000 Turk-Kurdish forces encircled 200 armed and 600 disarmed Armenians. Despite the 10-12-day heroic resistance, the majority of them were martyred (only 30-35 could survive. The Armenians heroically resisted also in Yedesia, Shabin-Karahisar, Malatya, Mush etc.).
National heroes Kevork Chaush, Paramaz, Hrayr (Armenak Ghazaryan), Aghbyur Serob, Murad saved numerous villages and provinces from the massacre with their volunteer groups.
The massacres of 1894-96 are the most horrible crimes in world history. It is an act of Genocide as a result of which 300.000 Armenians were killed, 100.000 Armenians were forcibly Islamized, and 100.000 were deported to different countries. Many villages and cities of Western Armenia and Armenian populated settlements of the Ottoman Empire became empty, the national and economic pressure on the Western part of the Armenian nation (people) strengthened.
The European states, as usual, used the tragedy of Armenians and the Armenian question to strengthen their position in Turkey and did nothing to prevent the Genocide.
Germany strengthened its influence in Turkey. England improved its relationships with Turkey for regulating issues of Egypt and etc. and to the application of Armenians responded that “the English ships cannot rise the mountains of Armenia”. Official Russia by the political reasons remained indifferent to the Armenian massacres. France supported the idea of preservation of completeness of Turkey and its Minister of external affairs was awarded a medal for supporting the Turks. Only the progressive figures of time like Jean Jaures, Victor Berard, Anatole France, Johannes Lepsius, Henry Finnis Blosse Lynch and others protected rights of the Armenians condemning massacres and demanding from their governments to stop the Genocide.