Հանրագիտարան >> Հայոց ցեղասպանության հանրագիտարան >> Սարդարապատի ճակատամարտ 1918թ.
Սարդարապատի ճակատամարտ 1918, տեղի Է ունեցել մայիսի 21-29-ին, հայկական կանոնավոր զորամասերի, աշխարհազորի և Արևելյան Հայաստան ներխուժած թուրքական զորաբանակի միջև, Սարդարապատ կայարանի շրջակայքում: Ռուսաստանում 1917-ի Հոկտեմբերյան հեղափոխությունից հետո ռուս զորքերը հետ քաշվեցին Արևմտյան Հայաստանից՝ մերկացնելով Կովկասյան ճակատը: Օգտվելով դրանից՝ թուրքական կառավարությունը ծրագրեց ոչ միայն վերազավթել Արմևմտյան Հայաստանը, այլև նվաճել Արևելյան Հայաստանն ու ամբողջ Անդրկովկասը: Խախտելով Անդրկովկասյան կոմիսարիատի հետ կնքած (1917-ի դեկտեմբերի 5) Երզնկայի զինադադարը՝ թուրք զորքերը 1918-ի փետրվարի 10-ին անցան հարձակման և շնորհիվ գերակշիռ ուժերի վերանվաճեցին Երզնկան, Կարինը, Սարիղամիշը, Կարսը, մայիսի 15-ին գրավեցին Ալեքսանդրապոլը: Կովկասյան ճակատում գործող Հայկական կորպուսը [հրամանատար՝ գեն. Նազարբեկով (Նազարբեկյան)], որը կազմված էր 3 դիվիզիայից (հրամանատարներ՝ գեն. Արեշյան, գեն. Մովսես Սիլիկով, գեն Անդրանիկ Օզանյան), մարտերով հետ քաշվեց՝ ապահովելով նաև տասնյակ հազարավոր արևմտահայ գաղթականների անվտանգությունը:
Ալեքսանդրապոլը գրավելուց հետո թուրքական մի զորաբանակ արշավեց դեպի Ղարաքիլիսա (տե՛ս Ղարաքիլիսայի ճակատամարտ 1918), մյուսը Յաղուբ Շևքի փաշայի գլխավորությամբ մայիսի 21-ին հարձակվեց Սարդարապատի ուղղությամբ՝ Երևան ներխուժելու նպատակով: Թուրքական այդ զորախմբի կազմում էին 36-րդ հետևակային դիվիզիան, հարվածային և սակրավորների մեկական գումարտակներ, հեծյալ գունդ, 1500 քուրդ հեծյալներ, հրետանային մարտկոց (40 հրանոթ): Սարդարապատի պաշտպանությունն իրականացնելու պարտականությունը դրվեց գեն. Ս. Սիլիկովի վրա, որի զորախմբի կազմում էին 2-րդ հրաձգային դիվիզիան (առանց 7-րդ և 8-րդ գնդերի), 3-րդ հետևակային բրիգադը (Վանի 1-ին և 2-րդ գնդերը, Սակուի հետևակային գումարտակը) և 2-րդ հեծյալ բրիգադի 1-ին գունդը: Հայկական այդ զորախմբի հիմնական ուժերը (հրամանատար՝ գնդ. Դանիել բեկ Փիրումյան) կենտրոնացվեցին Սարդարապատի ուղղությամբ հարձակվող թուրք զորախմբի դեմ, իսկ 6-րդ հրաձգային, 2-րդ հեծյալ և պարտիզանական հեծյալ գնդերը սահմանապահ գումարտակի աջակցությամբ փակելու էին Բաշ Ապարանից Երևան շարժվող թուրքական 9-րդ դիվիզիայի ճանապարհը (տե՛ս Բաշ Ապարանի ճակատամարտ 1918) Թիկունքը և Երևանի պաշտպանությունը հմտորեն ղեկավարել է Արամ Մանուկյանը:
Հարձակվող թուրք զորախումբը մայիսի 21-ին գրավեց Սարդարապատ կայարանը, համանուն գյուղը (այժմ՝ Արմավիրի շրջ գ. Հոկտեմբեր) և Գեչրլուն (այժմ՝ գ. Մրգաշատ): Մայիսի 22-ին հայկական 5-րդ հրաձգային գունդը (հրամանատար՝ գնդ. Պողոս բեկ Փիրումյան), պարտիզանական հետևակային գունդը, Իգդիրի հետևակային գունդը և հատուկ հեծյալ գունդը Քյորփալուից (այժմ՝ էջմիածնի շրջ. գ. Արշալույս) և Ղուրդուղուլիից (այժմ՝ Արմավիրի շրջ. գ. Արմավիր) անցան հարձակման, կոտրեցին թուրքերի դիմադրությունը և նրանց հարկադրեցին խաճապահար հետ փախչել շուրջ 15- 20 կմ: Սակայն, օգտվելով այն բանից, որ հայկական ուժերը դադարեցրին հետապնդումը, թուրքերը վերադասավորեցին ուժերը, ամրացան Արաքս կայարանից հս-արմ. գտնվող Չիմնի և Թուլքի բարձունքներում: Թուրքական հրամանատարությունը որոշեց համալրել Յաղուբ Շևքի փաշայի զորքը (մայիսի 22-26-ի մարտերի ընթացքում թուրքերը տվեցին 3500 սպանված), սակայն հայերը հետ շպրտեցին օգնության եկող Մյուրսել փաշայի 5-րդ դիվիզիան: Հայկական հրամանատարությունը մշակեց թուրքերին վճռական հարված հասցնելու և ջախջախելու ծրագիր: Ստեղծվեց հարվածային զորախումբ [գնդ. Կ. Հասան փաշայանի (Ղասաբփաշյան) հրամանատարությամբ, զորախմբի կազմում էին Երզնկայի հետևակային գունդը, Մակուի առանձին գումարտակը, երկու էսկադրոն, Խնուսի գնդի մեկ վաշտ և 4 հրանոթ], որոնք Պանդուխտի (Միքայել Սերյան) գլխավորած մշեցիների ջոկատի հետ շրջանցելով թուրքերին, մայիսի 27-ին հարվածեցին նրանց թիկունքից, միաժամանակ հայկական հիմնական ուժերը հարվածեցին ճակատից: Ծանր կորուստներ կրելով՝ թուրքական զորաբանակի մնացորդները խուճապահար փախան Ալեքսանդրապոլ: ճակատամարտն ավարտվեց թուրքական գերակշիռ ուժերի դեմ տարած լիակատար հաղթանակով:
Սարդարապատի ճակատամարտում հաղթանակը նվաճվեց հայ հրամանատարների հմուտ ղեկավարությամբ գործող հայկական կանոնավոր զորամասերի և աշխարհազորայինների հերոսական պայքարի գնով: Սարդարապատի ճակատամարտում լավագույնս դրսևորվեցին հնուց եկող հայկական ռազմական արվեստի ավանդույթները: ճակատամարտին մասնակցեցին հայ ժողովրդի բոլոր խավերի ներկայացուցիչները՝ գյուղացիներ, մտավորականներ, հոգևորականներ, արհեստավորներ, ռուսական բանակում ծառայած հայ սպաներ, քաղաքական բոլոր կուսակցությունները. մոռացվեցին բոլոր տարաձայնությունները: Կարևոր դեր խաղացին հայ կանայք, որոնք սննդամթերք ու ռազմամթերք էին մատակարարում և ծառայում իբրև գթության քույրեր:
Սարդարապատի ճակատամարտը հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարի փայլուն էջերից է: Տարած հաղթանակի շնորհիվ Արևելյան Հայաստանի զգալի մասը փրկվեց թուրքական զավթումից, և հնարավորություն ստեղծվեց հայկական պետականության վերականգման համար. 1918-ի մայիսի 28-ին հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետությունը:
Ի նշանավորումն Սարդարապատի ճակատամարտում հայերի տարած հաղթանակի՝ 1968-ին ճակատամարտի վայրում բացվել է Սարդարապատի ճակատամարտի հուշահամալիրը:
Ե. Սարգսյան
Սարգսյան Ե. Ղ, «Թուրքիան և նրա նվաճողական քաղաքականությունը Անդրկովկասում 1914-1918 թթ», Ե., 1964:
Թուրշյան Հ., «Սարդարապատի հերոսամարտը», Ե., 1969:
Հարությունյան Ա. Հ., «Թուրքական ինտերվենցիան Անդրկովկաս 1918 թ. և ինքնապաշտպանական կռիվները», Ե., 1984:

Сардарапатское сражение 1918, произошло 21-29 мая 1918 года между армянскими регулярными воинскими частями и ополченцами, с одной стороны, и вторгнувшимися в Восточную Армению турецкими войсками - с другой в районе железнодорожной станции Сардарапат. После Октябрьской революции в России русские войска отступили из Западной Армении, оголив тем самым Кавказский фронт. Воспользовавшись этим, турецкое правительство планировало не только вновь захватить Западную Армению, но и завоевать Восточную Армению и все Закавказье. Нарушив заключенное с Закавказским комиссариатом Ерзнкайское перемирие (5 декабря 1917 года), турецкие войска 10 февраля 1918 года перешли в наступление и за счет численности своей армии вновь захватили Ерзнку, Карин, Саригамиш, Карс, а 15 мая они захватили Александрополь. Действующий на Кавказском фронте армянский корпус (командующий генерал Назарбеков (Назарбекян)), который состоял из 3-х дивизий (командующие генерал Арешян, генерал Мовсес Силиков, генерал Андраник Озанян), отступал давая бои, обеспечив тем самым безопасность десятков тысяч западноармянских беженцев.
Атакующие турецкие войска 21 мая захватили станцию Сардарапат, одноименное село (сейчас село октябрь Армавирской области) , а также Герчлу (сейчас Мргашат). 22 мая 5-й армянский артиллерийский полк (командующий Погос бек Пирумян), пехотный партизанский полк, пехотный полк Игдира и особый конный полк из Керпалу (сейчас село Аршалуйс, область Эчмиадзина) и Гурдугулу (сейчас село Армавир, Армавирская область) перешли в наступление, прорвали сопротивление турков, заставив их тем самым в панике отступить на 15-20 км. Однако, воспользовавшись тем, что армянские войска остановили преследование, турки разгруппировав свои силы, укрепились на высотах Чимни и Тулки к северо-западу от станции Аракс. Турецкое командование решило пополнить войско Якуба Шевки Паши (во время боев 22-26 марта турки понесли 3500 жертв), однако армяне отбросили идущую на помощь 5-ю дивизию Мюрселя Паши. Армянское командование разработало план нанесения решающего удара и полного уничтожения турецких войск. Была создана ударная армия (во главе с генералом К.Хасан Пашаяном (Гасабпашян), в составе войск был пехотный полк Ерзнки, отдельный батальон Маку, две эскадры, один отряд полка Хнуси и 4 пушки), которая при содействии с отрядом мушцев во главе с Пандухтом (Микаель Серян) обойдя турков, 27 мая атаковали их с тыла, одновременно основные армянские силы атаковали переднюю часть. Неся большие потери, остатки турецкой армии в паники убежали в Александрополь. Война завершилась полной победой армян над превосходящими силами турков.
Победа в Сардарапатском сражении была достигнута благодаря умелому руководству армянских командующих, а также ценной героической борьбе армянских регулярных войск и ополчения. В Сардарапатском сражении наилучшим образом проявили себя древние традиции армянского военного искусства. В сражении принимали участие представители всех слоев армянского народа: крестьяне, интеллигенция, духовенство, ремесленники, а также армянские офицеры, служившие в русской армии, все политические партии - были забыты все разногласия. Важную роль сыграли также армянские женщины, которые доставляли боеприпасы и продовольствие, также они служили в качестве сестер милосердия.
Сардарапатское сражение является блестящей главой в истории освободительной борьбы армянского народа. Благодаря одержанной победе большая часть Восточной Армении была спасена от турецкого завоевания, и была создана возможность для создания армянской государственности. 28 мая 1918 года была провозглашена Республика Армения.
В память о победе в Сардарапатском сражении в 1968 году на месте битвы был открыт мемориальный комплекс.