Հանրագիտարան >> Հայոց ցեղասպանության հանրագիտարան >> Սարդարապատի ճակատամարտ 1918թ.
Սարդարապատի ճակատամարտ 1918, տեղի Է ունեցել մայիսի 21-29-ին, հայկական կանոնավոր զորամասերի, աշխարհազորի և Արևելյան Հայաստան ներխուժած թուրքական զորաբանակի միջև, Սարդարապատ կայարանի շրջակայքում: Ռուսաստանում 1917-ի Հոկտեմբերյան հեղափոխությունից հետո ռուս զորքերը հետ քաշվեցին Արևմտյան Հայաստանից՝ մերկացնելով Կովկասյան ճակատը: Օգտվելով դրանից՝ թուրքական կառավարությունը ծրագրեց ոչ միայն վերազավթել Արմևմտյան Հայաստանը, այլև նվաճել Արևելյան Հայաստանն ու ամբողջ Անդրկովկասը: Խախտելով Անդրկովկասյան կոմիսարիատի հետ կնքած (1917-ի դեկտեմբերի 5) Երզնկայի զինադադարը՝ թուրք զորքերը 1918-ի փետրվարի 10-ին անցան հարձակման և շնորհիվ գերակշիռ ուժերի վերանվաճեցին Երզնկան, Կարինը, Սարիղամիշը, Կարսը, մայիսի 15-ին գրավեցին Ալեքսանդրապոլը: Կովկասյան ճակատում գործող Հայկական կորպուսը [հրամանատար՝ գեն. Նազարբեկով (Նազարբեկյան)], որը կազմված էր 3 դիվիզիայից (հրամանատարներ՝ գեն. Արեշյան, գեն. Մովսես Սիլիկով, գեն Անդրանիկ Օզանյան), մարտերով հետ քաշվեց՝ ապահովելով նաև տասնյակ հազարավոր արևմտահայ գաղթականների անվտանգությունը:
Ալեքսանդրապոլը գրավելուց հետո թուրքական մի զորաբանակ արշավեց դեպի Ղարաքիլիսա (տե՛ս Ղարաքիլիսայի ճակատամարտ 1918), մյուսը Յաղուբ Շևքի փաշայի գլխավորությամբ մայիսի 21-ին հարձակվեց Սարդարապատի ուղղությամբ՝ Երևան ներխուժելու նպատակով: Թուրքական այդ զորախմբի կազմում էին 36-րդ հետևակային դիվիզիան, հարվածային և սակրավորների մեկական գումարտակներ, հեծյալ գունդ, 1500 քուրդ հեծյալներ, հրետանային մարտկոց (40 հրանոթ): Սարդարապատի պաշտպանությունն իրականացնելու պարտականությունը դրվեց գեն. Ս. Սիլիկովի վրա, որի զորախմբի կազմում էին 2-րդ հրաձգային դիվիզիան (առանց 7-րդ և 8-րդ գնդերի), 3-րդ հետևակային բրիգադը (Վանի 1-ին և 2-րդ գնդերը, Սակուի հետևակային գումարտակը) և 2-րդ հեծյալ բրիգադի 1-ին գունդը: Հայկական այդ զորախմբի հիմնական ուժերը (հրամանատար՝ գնդ. Դանիել բեկ Փիրումյան) կենտրոնացվեցին Սարդարապատի ուղղությամբ հարձակվող թուրք զորախմբի դեմ, իսկ 6-րդ հրաձգային, 2-րդ հեծյալ և պարտիզանական հեծյալ գնդերը սահմանապահ գումարտակի աջակցությամբ փակելու էին Բաշ Ապարանից Երևան շարժվող թուրքական 9-րդ դիվիզիայի ճանապարհը (տե՛ս Բաշ Ապարանի ճակատամարտ 1918) Թիկունքը և Երևանի պաշտպանությունը հմտորեն ղեկավարել է Արամ Մանուկյանը:
Հարձակվող թուրք զորախումբը մայիսի 21-ին գրավեց Սարդարապատ կայարանը, համանուն գյուղը (այժմ՝ Արմավիրի շրջ գ. Հոկտեմբեր) և Գեչրլուն (այժմ՝ գ. Մրգաշատ): Մայիսի 22-ին հայկական 5-րդ հրաձգային գունդը (հրամանատար՝ գնդ. Պողոս բեկ Փիրումյան), պարտիզանական հետևակային գունդը, Իգդիրի հետևակային գունդը և հատուկ հեծյալ գունդը Քյորփալուից (այժմ՝ էջմիածնի շրջ. գ. Արշալույս) և Ղուրդուղուլիից (այժմ՝ Արմավիրի շրջ. գ. Արմավիր) անցան հարձակման, կոտրեցին թուրքերի դիմադրությունը և նրանց հարկադրեցին խաճապահար հետ փախչել շուրջ 15- 20 կմ: Սակայն, օգտվելով այն բանից, որ հայկական ուժերը դադարեցրին հետապնդումը, թուրքերը վերադասավորեցին ուժերը, ամրացան Արաքս կայարանից հս-արմ. գտնվող Չիմնի և Թուլքի բարձունքներում: Թուրքական հրամանատարությունը որոշեց համալրել Յաղուբ Շևքի փաշայի զորքը (մայիսի 22-26-ի մարտերի ընթացքում թուրքերը տվեցին 3500 սպանված), սակայն հայերը հետ շպրտեցին օգնության եկող Մյուրսել փաշայի 5-րդ դիվիզիան: Հայկական հրամանատարությունը մշակեց թուրքերին վճռական հարված հասցնելու և ջախջախելու ծրագիր: Ստեղծվեց հարվածային զորախումբ [գնդ. Կ. Հասան փաշայանի (Ղասաբփաշյան) հրամանատարությամբ, զորախմբի կազմում էին Երզնկայի հետևակային գունդը, Մակուի առանձին գումարտակը, երկու էսկադրոն, Խնուսի գնդի մեկ վաշտ և 4 հրանոթ], որոնք Պանդուխտի (Միքայել Սերյան) գլխավորած մշեցիների ջոկատի հետ շրջանցելով թուրքերին, մայիսի 27-ին հարվածեցին նրանց թիկունքից, միաժամանակ հայկական հիմնական ուժերը հարվածեցին ճակատից: Ծանր կորուստներ կրելով՝ թուրքական զորաբանակի մնացորդները խուճապահար փախան Ալեքսանդրապոլ: ճակատամարտն ավարտվեց թուրքական գերակշիռ ուժերի դեմ տարած լիակատար հաղթանակով:
Սարդարապատի ճակատամարտում հաղթանակը նվաճվեց հայ հրամանատարների հմուտ ղեկավարությամբ գործող հայկական կանոնավոր զորամասերի և աշխարհազորայինների հերոսական պայքարի գնով: Սարդարապատի ճակատամարտում լավագույնս դրսևորվեցին հնուց եկող հայկական ռազմական արվեստի ավանդույթները: ճակատամարտին մասնակցեցին հայ ժողովրդի բոլոր խավերի ներկայացուցիչները՝ գյուղացիներ, մտավորականներ, հոգևորականներ, արհեստավորներ, ռուսական բանակում ծառայած հայ սպաներ, քաղաքական բոլոր կուսակցությունները. մոռացվեցին բոլոր տարաձայնությունները: Կարևոր դեր խաղացին հայ կանայք, որոնք սննդամթերք ու ռազմամթերք էին մատակարարում և ծառայում իբրև գթության քույրեր:
Սարդարապատի ճակատամարտը հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարի փայլուն էջերից է: Տարած հաղթանակի շնորհիվ Արևելյան Հայաստանի զգալի մասը փրկվեց թուրքական զավթումից, և հնարավորություն ստեղծվեց հայկական պետականության վերականգման համար. 1918-ի մայիսի 28-ին հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետությունը:
Ի նշանավորումն Սարդարապատի ճակատամարտում հայերի տարած հաղթանակի՝ 1968-ին ճակատամարտի վայրում բացվել է Սարդարապատի ճակատամարտի հուշահամալիրը:
Ե. Սարգսյան
Սարգսյան Ե. Ղ, «Թուրքիան և նրա նվաճողական քաղաքականությունը Անդրկովկասում 1914-1918 թթ», Ե., 1964:
Թուրշյան Հ., «Սարդարապատի հերոսամարտը», Ե., 1969:
Հարությունյան Ա. Հ., «Թուրքական ինտերվենցիան Անդրկովկաս 1918 թ. և ինքնապաշտպանական կռիվները», Ե., 1984:

BATTLE OF SARDARAPAT took place on May 21-29, 1918 between the Armenian regular troops and home guard and the Turkish troops that invaded Eastern Armenia near of Sardarapat station. After the October Revolution in Russia, Russian troops retreated from Western Armenia, thereby exposing the Caucasian front. Taking advantage of this situation, the Turkish government planned not only to recapture Western Armenia, but also to occupy Eastern Armenia and the whole Caucasus. Breaking the Erznka armistice concluded with the Transcaucasian commissariat (5 December 1917), the Turkish troops attacked on Feb. 10, 1918, and recaptured Erznka, Karin, Sarigamish, Kars, and on May 15 they captured Alexandropol. Acting on the Caucasian front the Armenian Corps (commander General Nazarbekov (Nazarbekyan)), which consisted of 3 divisions (commanders- General Areshyan, General Movses Silikov, General Andranik Ozanyan), retreated fighting, thereby ensuring the safety of thousands of Western Armenian refugees.
After the conquest of Alexandropol the Turkish army moved to Gharakilisa, the other one led by Yaghub Pasha Shevki attacked in the direction of Sardarapat on May 21 with the intention to attack on Yerevan. The Turkish army consisted of 36 infantry divisions, shock and engineer battalions, a cavalry regiment, 1500 Kurdish cavalry, artillery battery (40 cannons).
Responsibility for the implementation of Sardarapat defense was entrusted to the General M.Silikov, whose troops were composed of 2 artillery divisions (7th and 8th Regiment), 3rd Infantry Brigade (1st, 2nd regiment of Van and an infantry battalion of Saku) and the 1st regiment of the 2nd Cavalry brigade. The main forces of the Armenian troops (commander Daniel Beck Pirumyan) gathered in the direction of Sardarapat and the 6th Artillery, 2nd cavalry and guerrilla groups supported by the border battalion had to block the road of Turkish 9th Division moving from Aparan to Yerevan. The defense of Yerevan was headed by Aram Manukyan.
The attacking Turkish troops seized Sardarapat station on May 21, the village of the same name (now the village of Hoktember,  Armavir region), as well as Gechrlu (currently Mrgashat). On May 22 the 5th Armenian artillery regiment (commander Boghos Bey Pirumyan) infantry guerrilla regiment, infantry regiment Igdir and a special cavalry regiment of Kerpalu (now the village of Arshaluys, region Echmiadzin) and of Ghurdughulu (now the village of Armavir, Armavir region) attacked, broke through the resistance of Turks, thereby forcing them to retreat in panic 15-20 km away. However, taking advantage of the fact that the Armenian troops stopped the persecution, the Turks unarranged the forces, fortified on the heights of Chimn and Tulku situated in the north-west of the station Araks.
The Turkish army command decided to replenish the troops of Yaghub Pasha (during the battles of March 22-26, the Turks suffered 3,500 casualties), but Armenians defeated 5th Division of Myursel Pasha whose troops came to assist Yaghub Pasha. Armenian commanders developed a plan to deliver a decisive blow, and to complete the destruction of the Turkish troops. Shock Army was established led by General K.Hasan Pashayan (Gasabpashyan), composed of troops of Erznka infantry regiment, separate battalion of Maku, two squadrons, one troop regiment of Khnus and 4 cannons) and were assisted by the Mush detachment headed by Pandukht (Mikael Seryan) attacked the Turks from the rear on May 27 and the main Armenian forces attacked the front. Suffering heavy losses, the remnants of the Turkish army fled in panic to Alexandropol. The war ended with the complete victory of the Armenians over the superior forces of the Turks.
Winning the battle of Sardarapat was achieved thanks to the skillful Armenian commanders, as well as heroic struggle of the Armenian regular army and home guard. The best ancient traditions of the Armenian military art were manifested in the battle of Sardarapat. All segments of the Armenian people participated in the battle: peasants, intellectuals, clergy, craftmen, as well as Armenian officers serving in the Russian army, all the political parties. All the differences were forgotten. Armenian women played an important role in the battle, they delivered ammunition and food and served as nurses.
Sardarapat is one of the brilliant battles in the history of the liberation struggle of the Armenian people. Through that victory most of the Eastern Armenia was saved from Turkish conquest and an opportunity was created to restore the Armenian statehood. The statehood of the Republic of Armenia was declared in on May 28, 1918.
Sardarapat memorial complex was opened in 1968 in the site of the battle in memory of the victory of the Armenians.