Վանի հերոսամարտ 1915 թ., Վան քաղաքի և շրջակա գյուղերի հայ բնակչության ինքնապաշտպանական մարտերը թուրք ջարդարարների դեմ ապրիլ-մայիսին: Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկզբին թուրքական իշխանությունները կազմակերպեցին Վանի նահանգի հայ բնակչության զանգվածային կոտորած: Կովկասյան ճակատում պարտություն կրած թուրքական զորքերը, նրանց միացած քուրդ հրոսակախմբերը և մահմեդական խառնամբոխը դաժանորեն սպանում էին հայերին, թալանում նրանց ունեցվածքը, ավերում հայ շեները: Վանի նահանգի մի շարք գավառներում (Շատախ, Հայոց ձոր, Արճեշ, Թիմար, Ալջավազ և այլն) հայերը կազմակերպեցին ինքնապաշտպանություն՝ համառ մարտեր մղելով թշնամու դեմ: Ամենաերկարատևն ու արդյունավետը եղավ Վանի հերոսամարտը:
Այգեստանում զենք կրելու ընդունակ 1500 տղամարդ կար, ունեին 505 հրացան և 549 ատրճանակ: Ջևդեթ բեյի հրամանատարության ներքո կար մոտ 12000 զինվոր, 12 նորագույն և մի քանի տասնյակ ողորկափող թնդանոթ: Ինքնապաշտպանական կռիվները սկսվել են ապրիլի 7-ին, երբ թուրք զինվորները հարձակվեցին Շուշանց գյուղից Այգեստան եկող հայ կանանց վրա: Փոխհրաձգությունից հետո թուրքերը գրոհեցին Այգեստանի վրա, սակայն հետ մղվեցին՝ տալով զգալի կորուստներ: Ինքնապաշտպանները, գրավելով հակառակորդի մի շարք կարևոր դիրքեր և ամրություններ, հրդեհեցին ու պայթեցրին դրանք: Գրեթե ամենօրյա կատաղի մարտերով, թաղամասի անընդհատ հրետակոծությամբ (օրական՝ մինչև 300 արկ ու ռումբ) հակառակորդին չհաջողվեց ճեղքել հայերի պաշտպանությունը: Նույնիսկ Էրզրումից ժամանած գերմանական սպայի կազմակերպած գիշերային գրոհը ոչ մի արդյունք չտվեց, թուրքերը, 60-70 զոհ տալով, հետ շպրտվեցին: Հայ տղամարդկանց հետ հավասար մարտնչեցին նաև կանայք ու աղջիկները: 19-ամյա Իսկուհի Համբարձումյանը (Սևո) մարտական առաջադրանքը գերազանց կատարելու համար պարգևատրվեց «Պատվո խաչ» շքանշանով: Վանեցի պատանիները ոչ միայն զենք ու զինամթերք հասցնելով են օգնել, այլև իրենք էլ կռվել են քաջաբար, հայտնի են Բաբկենը (Իսաջանյան), Մարտիրոսը (Գյուլօղլյան), Ասլանը (Ասլանյան), Արամը (Թովմասյան, ապագա գրող Լեռ Կամսարը) և ուրիշներ:
Իրավիճակն Այգեստանում ծանր էր, զինամթերքն ու պարենը՝ սուղ: Թաղամասին էին ապավինել նաև մոտ 55 հզ. գաղթականներ: Ջևդեթը, ձգտելով ամեն գնով հաշվեհարդար տեսնել հայերի հետ, համալրել է իր զորքերը, ամբողջ ավարը խոստացել քրդերին՝ հայերի պաշտպանությունը ճեղքելու դեպքում: 500 բիթլիսցի քրդեր գրոհել են հայկական դիրքերը, բայց, հանդիպելով ուժեղ դիմադրության, նահանջել են խուճապահար՝ տալով շատ սպանվածներ:
Ինքնապաշտպանություն են կազմակերպել նաև Քաղաքամեջում: Դիմադրությունը ղեկավարելու համար ստեղծվել է զինվորական մարմին՝ Հայկ Կոսոյան, Լևոն Գալճյան, Միհրան Թորոմանյան, Միհրդատ Միրզախանյան, Սարգիս Շահինյան, Դավիթ Սարգսյան, Հարություն (Հարո) Ներկարարյան, ինչպես նաև Եզնիկ վարդապետ Ներկարարյան և Միրզախան (ժիրայր) Միրզախանյան կազմով: Հայերն ունեին 101 հրացան և 210 ատրճանակ, սակավ էին զինամթերքն ու պարենը: Ապրիլի 7-ին տեղի է ունեցել առաջին գրոհը, և թշնամին տվել է 60-70 սպանված: Հայերին հաջողվել է հրկիզել հակառակորդի մի շարք կարևոր դիրքեր ու ամրություններ: Մինչև ապրիլի 10-ը թուրքական գրոհները եղել են անկանոն, բայց վերախմբավորելով իրենց ուժերը, հրետանու աջակցությամբ թշնամին մի քանի օր շարունակ անընդմեջ գրոհել է՝ չհասնելով, սակայն, շոշափելի արդյունքի: Ապրիլի 13-16-ին թուրքերը ակտիվ գործողություններ չեն ծավալել, բավարարվել են միայն հրետակոծությամբ՝ օրական արձակելով 250-300 արկ: Վանի մարտերի ընթացքում չի դադարել նահանգի հայ բնակչության կոտորածը, միայն երեք օրում կոտորվել է 24000 հայ, թալանվել ու հրդեհվել ավելի քան 100 հայկական գյուղ:
Մայիսի սկզբին ռուսական բանակի և հայ կամավորական ջոկատների առաջխաղացումը հարկադրել է թուրքական հրամանատարությանը դադարեցնել Վանի պաշարումը և հեռանալ: Մոտ մեկ ամիս տևած մարտերի ընթացքում արձակվել է 15000-ից ավելի արկ: Ապանվել է մոտ 1000 թուրք (կռիվներին մասնակցած մահմեդական ամբոխի կորուստը հաշվի չի առնված), հայերի կորուստը կազմել է մոտ 350 խաղաղ բնակիչ (կանայք, երեխաներ, ծերունիներ) և մարտիկներ:
1915 թ. ապրիլի 7-ից մինչև մայիսի 6-ը տևած Վանի հերոսական ինքնապաշտպանությանը (Տե՛ս «Վանի ինքնապաշտպանությունը» քարտեզը) հայ ազգային-ազատագրական պայքարի փառավոր էջերից է: Այն 150000-ից ավելի հայերի հնարավորություն տվեց փրկվել անխուսափելի ոչնչացումից, օրինակ ծառայեց մյուս վայրերի հայերի համար:

Энциклопедия >> Энциклопедия геноцида армян >> Героическое сражение Вана 1915
Героическое сражение  Вана 1915. Самооборонительные бои армянского населения города Ван, а также окрестных деревень против турецких погромщиков в апреле-мае. В начале Первой мировой войны турецкие власти организовали массовую резню армянского населения провинции Ван. Турецкие войска, потерпевшие поражение на кавказском фронте, а также присоединившиеся к ним курдские и мусульманские банды зверски убивали армян, разграбляли их имущество, уничтожали их поселения. В некоторых районах провинции Ван (Шатах, Айоц дзор, Арчеш, Тимар, Алджаваз и др.) армяне организовали самооборону, ведя упорные бои против врага. Наиболее длинным и эффективным оказалось героическое сражение Вана.
В 1914 году население Вана составляло 41 тысяч жителей, 23 тысяч из которых  были армяне, а остальные мусульмане – в основном турки. Город был разделен на две части: Айгестан и Центр города. В первой части жило 20 тысяч, а воСамооборонительная схема Центра города Ван (1915 г. апрель) второй – около 3 тысяч жителей. Две эти части города находились друг от друга на расстоянии 5-6 км, а между ними жили турки. В апреле 1915 года в Ване собралось около 70 тысяч армян, убежавших из соседних селений. Готовясь уничтожить всех армян Васпуракана турецкое правительство назначило губернатором Вана кровожадного Джевдет-бея, организовавшего убийство нескольких известных армян (А.Врамян, Ишхан), а затем он стал готовиться к нападению на Ван. В апреле 1915 года турецкие войска разграбили Айгестан, отрезали связь с Центром города. Армяне  стали предпринимать  некоторые действия для противостояния. Для руководства самообороны в Айгестане был создан Васпураканский самооборонительный комитет, членами которого являлись Арам Манукян, Арам Екарян, Габриель Семерджян, Кайцак Аракел, Болгарин Григор, Грант Галикян и Панос Терлемезян. Были организованы сбор средств, а также распределение питания, медицинского обслуживания, создана оружейная мастерская (где создавались пушки, пули и т. п) , а также объединение женщин (они занимались шитьем одежды для бойцов). Против общей беды объединились представители всех армянских политических партий (гнчакян, дашнакцакан,рамкаваракан).
В Айгестане было 1500 мужчин, способных взять в руки оружие, было 500 ружей и 549 пистолетов. Под командованием Джевдет-бея было около 12000 солдат, 12 новейших и несколько десятков гладкоствольных пушек. Самооборонительные бои начались 7 апреля, когда турецкие солдаты напали на армянских женщин, идущих из села Шушанц в Айгестан. После перестрелки турки напали на Айгестан, однако были вытеснены, неся существенные потери. Обороняющиеся, захватив ряд важных вражеских позиций и укреплений, подожгли их и взорвали. Даже после каждодневных ожесточенных боев и постоянной бомбардировки района (в день около 300 снарядов и бомб) противнику не удалось прорвать оборону армян. Никакого эффекта не дала даже организованная прибывшим из Эрзрума немецким офицером ночная атака, турки, были вытеснены и понесли около 60-70 жертв. Наравне с армянскими мужчинами сражались также женщины и девушки. 19-летняя Искуи Амбардзумян (Сево) за отличное выполнение боевого задания была награждена медалью «Крестом почета». Ванские юноши оказывали им не только поставляя оружие и боеприпасы, но и они сами храбро сражались: известны Бабкен (Исаджанян), Мартирос (Гюлоглян), Аслан (Асланян), Арам (Товмасян, будущий писатель Лер Камсар) и др..
Ситуация в Айгестане усугублялась, все больше становилась нехватка боеприпасов и продовольствия. На самооборону этого района полагались также 55 тысяч беженцев. Джедет, стремясь любой ценой отомстить армянам, пополнил свои войска, и пообещал всю добычу отдать курдам в случае прорыва армянской самообороны. 500 битлисских курдов атаковали армянские позиции, однако, встретив сильное сопротивление в панике отступили, потеряв большое количество солдат.
В Центре города также была организована самооборона. Для руководства сопротивления был создан военный орган, в состав которого входили Айк Косоян, Левон Галчян, Мигран Тороманян, Мигрдат Мирзаханян, Саргис Шагинян, Давид Саргсян, Арутюн (Аро) Неркарарян, а также Езник вардапет Неркарарян и Мирзахан (Жирайр) Мирзаханян. Армяне имели 101 пушек и 210 пистолетов, была нехватка боеприпасов и продовольствия. 7 апреля произошла первая атака, и враг понес 60-70 потерь. Армянам удалось поджечь ряд вражеских позиций и строений. До 10 апреля турецкие атаки были беспорядочными, однако перегруппировав свои силы при поддержке артиллерии, враг атаковал несколько дней подряд, не достигая однако существенного результата. 13-16 апреля турки не предпринимали активных действий и ограничивались только артиллерийским обстрелом, выпуская в день около 250-300 снарядов. Во время боев однако не прекращалась резня армянского населения провинции - только лишь за три дня  было убито 24000 армян, были разграблены и сожжены около 100 армянских сел.
Продвижение русской армии и армянских добровольческих отрядов в начале мая вынудили турецкое руководство остановить осаждение Вана и удалиться. В течение одного месяца боев было выпущено около 15000 снарядов. Было убито около 1000 турков (потери мусульманской толпы не учитываются), потери армян составили 350 мирных жителей (женщины, дети и старики)и солдат.
Героическое самооборонительное сражение Вана, длившееся с 7 апреля по 6 мая 1915 года (см.карта «Самообороны Вана»), является славной страницей армянской национально-освободительной борьбы. Оно дало возможность спастись  от неминуемой гибили более 150000 армянам и послужило примером для других армян.